JménoPopis
BlanšírováníJedná se o metodu úpravy potravin, která má různé důvody – odstranění silné chuti, hořkosti, změkčení tvrdých potravin, zjemnění potravin, odstranění přebytečné soli, odstranění přebytečné vlhkosti.Většinou se potraviny blanšírují vhozením do velkého množství vroucí osolené nebo neosolené vody. Pak se snažíte vodu přivést co nejrychleji zpět k varu.Jediné brambory nebo slanina se dávají do vody studené a pak se přivedou k varu. Někdy se taky tak vaří rýže do sladkých pokrmů.
DušeníJde o tepelnou úpravu potravin a pokrmů částečně horkým tukem a malým množstvím tekutiny a párou v nádobě, která musí být dobře uzavřená, aby neunikly aromatické látky. Upravovaná potravina není v tekutině úplně ponořená! Tento způsob tepelné úpravy je z hlediska stravitelnosti velmi dobrým, ale je také závislý na tom, jakou potravinu dusíme, jaký tuk používáme a zda ji před samotným dušením ještě opékáme, případně jaké koření na dochucení dušené potraviny používáme. Mezi nejběžnější úpravy dušení patří dušení mas.
KonfitováníPříprava masa, nejčastěji husí a kachen, ve vlastním tuku. Při konfinování se maso vaří dlouhou dobu při nižší teplotě. Někdy se též používá výraz “táhne”. Takto připravené maso se uchovává zalité sádlem a vydrží dlouhou dobu. Před podáváním se maso opeče a tím i ohřeje.
RedukováníRedukování je proces, kdy z tekutiny prudkým varem odpařujete vodu do požadované hustoty. Nejčastěji se používá při tvorbě omáček a sosů.
RestováníRestování je základní technika při vaření – je to smažení na malém množství tuku ve velmi horké pánvi nebo hrnci. Pokud restujete maso, je třeba, aby při vložení do hrnce bylo pořádně osušené. Při restování dochází k tzv. karamelizace. Čím více hnědá (či zlatavá – ne černá) barva, tím lepší chuť.
Vaření těstovinTěstoviny vždy vaříme v osolené vodě. Nebojte se vodu osolit opravdu hodně. Nikdy nepřidávejte do vody i olej (zbytečně ho vylejete do odpadu). Pokud chcete olej přidat, dejte ho do těstovin až poté, co je slejete. Neslepí se vám.
Vaření ve vodní lázniPříprava potravin v nádobě, která je ponořena ve větším hrnci s větší dávkou vody. Typické pro přípravu sladkých krémů či omáček. Ve vodní lázni se také peče v troubě, například paštiky.
VývarProč používat vývar místo vody? Jídlo, do něhož se místo vody přidá vývar, je vždycky chuťově bohatší. Vaše jídlo rázem přestává být ploché a dostává novou vrstvu chutí.
Zesklovatět cibuliJedná se o proces, kdy se cibule vhodí do hrnce s tukem na střední teplotu. Teplotu regulujete tak, aby cibule nezhnědla (v takovém případě jde již o restování dozlatova). Za pár minut dostane cibule sklovitý nádech, bude vypadat jako průhledná. To je přesně to, co chcete.